- Zwarta bryła budynku – bryła budynku przybliżona do sześcianu, co by było jak najmniej narożników, wcięć. Współczynnik kształtu A/V którego wartość im jest mniejsza tym bryła jest bardziej zwarta nie ma większych strat ciepła.
A– jest sumą wszystkich pól przegród oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu i przyległych pomieszczeń nieogrzewanych ( ściany zewnętrzne, dach, strop na gruncie itp. ) liczona po obrysie zewnętrznym.
V– jest kubaturą ogrzewanej części budynku, liczona po obrysie budynku zewnętrznym.
Jeżeli bryła budynku jest bardziej rozczłonkowana, jest u podstaw w kształcie literę T lub L wtedy ten współczynnik jest większy co wpływa negatywnie na energooszczędność budynku.
- Dach płaski, jednospadowy, dwuspadowy – powierzchnia dachu powinna być jak najmniejsza – jest to przegroda przez którą ucieka jak najwięcej ciepła dlatego trzeba go dobrze zaizolować tak żeby był szczelny. Ważne żeby przy dachach nie stosować lukarń i okien dachowych które powodują że mogą powstać straty ciepła poprzez mostki cieplne czyli niedokładne wykonanie połączeń dodatkowych których warto unikać już na etapie projektowania które wcinają się w konstrukcje dachu
- Domy 2 kondygnacyjne ( parter + poddasze użytkowe ) – ze względu na to że w trakcie ogrzewania ciepło unosi się do góry czyli wędruje na kondygnacje wyższą. Dlatego warto stosować żeby układ był dwukondygnacyjny, ponieważ przy budynku parterowym nie ma możliwości wykorzystania tego waloru.
- Brak balkonów, podcieni zadaszonych tarasów – przyczyniają się do nieszczelności, mostków termicznych i kosztów związanych z materiałem i robocizną żeby dobrze zaizolować i ocieplić pomieszczenia poniżej. Warto unikać takich elementów które przyczyniają się do powstawania mostków cieplnych.
- Garaż poza bryłą budynku – garaż w bryle budynku jako duża powierzchnia ogrzewana powoduję wzrost kosztów ogrzewania. Szkoda ogrzewać tak dużą powierzchnię jednak jeżeli taka powierzchnia jest nieogrzewana to trzeba do cieplic ściany i strop, wtedy trudno jest zachować jednolitość i ciągłość ocieplenia. Dlatego lepiej wykonać garaż jako osobny budynek co ma to wpływ na koszt i czas budowy domu,
- Ekspozycja działki usytuowana według stron świata ( południowo – północna )
Jest to ważne dla budowy takiego typu domów:
– południe duże przeszklenie – największe nasłonecznienie co daje zysk, pokoje są cieplejsze zimą, umieszczamy tam pokoje dzienne, salony, sypialnie, jadalnie,
– północ – najlepiej żeby nie było okien co daje stratę, stosujemy mniejsze przeszklenia i tam umieszczamy pomieszczenia które nie potrzebują dużych przeszkleń np. klatka schodowa kuchnia, kotłownia, pomieszczenie techniczne, gospodarcze, spiżarnia
- Podwyższona izolacyjność budynku – domy typu energooszczędnego charakteryzują się większą warstwą izolacji i wszystkie przegrody muszą być w odpowiedni sposób zaizolowane czyli ściany zewnętrzne, dachy, fundamenty. Grubość izolacji zależy od właściwości danego materiału, jaki typ jest to materiału, kto jest producentem jakie dane on podaje dla danego materiału. Dla każdej przegrody przelicza się współczynnik przenikania ciepła.
Każdy producent podaje współczynnik przewodzenia ciepła λ ( lambda )
Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła, który określa wartość materiałów izolacyjnych. Im mniejszy wskaźnik, tym lepsze parametry termoizolacyjne materiału.
- Eliminacja mostków cieplnych / termicznych – to niechciane luki, przez które dany budynek traci ciepło w sposób niekontrolowany
Mostek termiczny (mostek cieplny) – część obudowy budynku, w której jednolity opór cieplny jest znacznie zmniejszony przez:
- całkowite lub częściowe przebicie obudowy budynku przez materiały o innym współczynniku przewodzenia ciepła
- zmianę grubości warstw materiałów
- różnicę między wewnętrznymi i zewnętrznymi powierzchniami przegród, jaka występuje w połączeniach ściana/podłoga/sufit.
W praktyce nie jest możliwe wyeliminowanie mostków cieplnych. Jednak błędne zaprojektowanie lub wadliwe wykonanie detali budynku jest przyczyną obniżenia temperatury wewnętrznej powierzchni przegrody w miejscu ich występowania, co prowadzi do powiększonych strat ciepła, zawilgocenia wnętrz i powstawania pleśni.
Projektant jest zobowiązany do uwzględnienia wpływu mostków termicznych w bilansie cieplnym budynku oraz ograniczenie stopnia ich oddziaływania (współczynnik fRsi).
Podział mostków termicznych:
- ze względu na przyczynę zaistnienia
- konstrukcyjne – niejednorodność budowy przegrody
- geometryczne – np. narożniki
- ze względu na zakres oddziaływania
- punktowe – w niewielkim obszarze występuje wyższa przewodność cieplna przebicie termoizolacji
- liniowe – powstają, gdy na pewnym obszarze brakuje termoizolacji lub ma ona zmniejszoną grubość albo w przypadku jej nieciągłości
Przykładem może być stosowanie kominów wentylacji grawitacyjnej i zamiast tego rodzaju wentylacji stosujemy wentylacje mechaniczną która w sposób kontrolowany reguluje przepływ powietrza w budynku. Następnie takimi miejscami są poszczególne miejsca łączenia budynku np. konstrukcja dach z ścianą zewnętrzną, balkony, montaż okien, drzwi tarasowych.
- Przegrody zewnętrzne: fundamenty, ściany zewnętrzne, okna, dach.
Dla tych elementów określa się współczynnik przenikania ciepła U jako dla całej przegrody która składa się z poszczególnych warstw.
Fundament – przeważnie stosuje się płyty żelbetowe które są oddzielone od gruntu grubą warstwą izolacji jest to najlepszy sposób zapewnienia ciągłości ocieplenia i jego szczelności już od pozycji fundamentu.
Ściany zewnętrzne – mogą być:
– dwuwarstwowe np. element ceramiczny i warstwa ocieplenia
– trójwarstwowe wentylowane – element ceramiczny, warstwa ocieplenia, szczelina wentylacyjna i okładzina zewnętrzna,
– trójwarstwowe niewentylowane – element ceramiczny, warstwa ocieplenia, bez szczelina wentylacyjna i od razu na warstwę ocieplenia nakładamy okładzinę zewnętrzną,
Ważna jest odpowiednia grubość materiałów użytych do wykonania ocieplenia, ale i odpowiednie wykonanie tak aby została zachowana szczelność tego ocieplenia.
Dach – najwięcej ciepła ucieka przez dach dlatego tą warstwę trzeba jak najlepiej ocieplić.
Okna – stosujemy standardowo okna 3 szybowe, ale i 4 szybowe. Największym zagrożeniem przy oknach jest ich montaż, który powoduje powstawanie mostków cieplnych dlatego w domach tego typu zaleca się montaż okien w warstwie ocieplenia, które montuje się w specjalny sposób na odpowiednich kotwach i uszczelniając odpowiednimi taśmami w celu uzyskania jak najlepszej szczelności.
- Instalacje – w budynkach stosuje się wentylacje mechaniczną, która w sposób kontrolowany reguluje wymianę powietrza w budynku.
Rekuperator jest to urządzenie, które odzyskuje ciepło z powietrza zużytego.
Pompy ciepła mamy trzy rodzaje pomp ciepła:
– pompa ciepła gruntowa – wykorzystuje ciepło z wnętrza ziemi, wykonujemy w tym przypadku odwierty w gruncie na działce, ilość odwiertów i ich przekrój zależy od wielkości domu,
– pompa ciepła woda-woda – wykorzystuje ciepło wody gruntowej i w tym wypadku dokonuje się odwierty w gruncie na działce,
– pompa ciepła powietrze-woda – wykorzystuje powietrze – najbardziej popularny, jednak jej stosowanie jest opłacalne przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych,
Kolektory słoneczne które są właściwie używane tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej jednak ich czas pracy jest nie przez cały rok ( od kwietnia do września )
Panele fotowoltaiczne – ostatnio ciesza się dużym zainteresowaniem, i są w ciągłym rozwoju technologicznym, warto stosować z pompą ciepła.
Przydomowe elektrownie wiatrowe – jest to technologia w trakcie rozwoju, oraz nie opłacalna ponieważ uzyskanie mocy na rozruch jest stosunkowo trudny