Standard WT 2021
W 2021 r. (dokładnie 31 XII 2020 r.) weszły w życie nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Nowe standardy wpłyną na proces projektowania i konstruowania domów, a także na sposób ogrzewania budynków. Wymogi określone w warunkach technicznych 2021, stawiają na ekologiczne i odnawialne źródła ciepła.
Standard WT 2021 jest nowelizacją warunków technicznych dotyczących wymaganiom stawianym nowym budynkom. Nowelizacja jest wprowadzana zazwyczaj raz na 5 lat.
Wraz z wejściem w życie przepisów, każdy nowo powstający budynek musi spełnić szereg wymagań. Najważniejsze z nich to:
- Ep (kWh/m2) – określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, przygotowania c.w.u., wentylacji, chłodzenia oraz oświetlenia. Wcześniej dla budynku jednorodzinnego Ep wynosił 95 kWh/m2, od 2021 r. minimum wynosi 70 kWh/m2.
- U (W/m2K) – współczynnik przenikania ciepła. Określa jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz – im niższa jego wartość, tym mniejsze straty. Współczynnik U charakteryzuje izolacyjność cieplną przegród budowlanych, a także okien, drzwi, dachów i stropów. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2021 roku ściany zewnętrzne muszą posiadać współczynnik U równy bądź niższy 0,2 W/m2K, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe 1,4 W/m2K, okna fasadowe 0,9 W/m2K, a dachowe 1,1 W/m2K.
Nowe domy będą musiały być skuteczniej izolowane. Możliwe jest to poprzez zwiększenie grubości materiału izolacyjnego lub zastosowanie materiałów o lepszej jakości. Deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła (lambda) powinna być jak najmniejsza. Taki materiał lepiej izoluje, a dzięki temu grubość ocieplenia może być mniejsza.
Warunki związane z wprowadzeniem w życie przepisów WT 2021:
- wymagania dotyczą inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku
- każdy nie zrealizowany projekt (nie sfinalizowane formalności) stworzony według starych wymagań będzie musiał być dostosowany do nowych wytycznych
- zaostrzone warunki techniczne będą musiały spełniać także budynki rozbudowywane oraz modernizowane
- wiele projektów budynków jednorodzinnych już dziś opatrzonych jest znakiem, że spełnia wymagania WT 2021 – projektanci oraz dostawcy rozwiązań budowlanych skutecznie przygotowują się do nowych wymagań
Jak osiągnąć standardy WT 2021 w budownictwie jednorodzinnym?
Ogrzewanie w standardzie WT 2021 stało się wyzwaniem w ogrzewaniu mieszkań.
Gwarantem jest tu odpowiednio dobrana izolacja termiczna w połączeniu z zasilaniem energią ekologiczną (neutralną dla środowiska) dla systemów ogrzewania i wentylacji. Aby osiągnąć założenia WT 2021 musimy postawić na urządzenia korzystającego z energii odnawialnej. Tylko one pozwalają obniżyć zużycie energii pierwotnej zgodnej z wymaganiami warunków technicznych 2021. Warto przy tym zauważyć, że standardów tych nie spełnią kotły na węgiel, ale trudno je osiągnąć nawet przy ogrzewaniu olejowym, czy gazowym o najwyższej sprawności (również dla kotłów najnowszej generacji) nie będą w stanie sprostać restrykcyjnym normom.
Przy rozważaniach na temat wyboru instalacji grzewczej spełniającej normy WT 2021 warto omówić jeszcze jeden istotny parametr. Jest to współczynnik nakładu energii pierwotnej. Określa on stopień obciążenia środowiska naturalnego przy produkcji energii końcowej dla danego paliwa. To on w dużej mierze kształtuje wysokość współczynnika Ep w budynku.
Spełnienie wymagań WT 2021 wymaga udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu. To oznacza w praktyce dla osób rozpoczynających dzisiaj budowę domu że możliwe będzie ogrzewanie domu piecem na pellet lub pompą ciepła.
Piec na pellet jest rozwiązaniem wpisującym się w założenia nowych wymagań. Ogrzewanie tym paliwem jest tańsze jeśli chodzi o wykonanie instalacji. W późniejszym użytkowaniu również zaliczane jest do dość mało uciążliwych, choć pompa ciepła z pewnością zapewnia większy komfort.
Pompa ciepła jest urządzeniem, które również doskonale wpisuje się w standard WT 2021. Pozwala ona uzyskać niski współczynnik EP budynku, jest przy tym wysoce efektywna i funkcjonalna. To doskonały wybór dla inwestorów oczekujących wysokiego komfortu użytkowania i niskich kosztów eksploatacji. Pompa ciepła jest doskonałą alternatywą dla kotłów na pellet, które również spełniają wymagania WT 2021, jednak ich obsługa nie jest tak wygodna i tania.
Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną. Jeśli prąd płynie z sieci energetycznej, podnosi się zapotrzebowanie energii pierwotnej. Ograniczyć można ją w prosty sposób, stosując do zasilania pompy ciepła czysty prąd z instalacji fotowoltaicznej. Tym sposobem nie tylko osiągniemy wymagane wartości, ale stworzymy budynek blisko zeroenergetyczny. Budujesz lub planujesz budowę domu zapoznaj się, jak działają pompy ciepła powietrze-woda.
—-
Energooszczędne rozwiązania w bryle budynku połączone z wysokoefektywnymi, rozwiązaniami w zakresie pozyskiwania ciepła sprawią, że nowoczesne budownictwo będzie tanie w utrzymaniu, ekologiczne i niezwykle komfortowe dla użytkownika. Nowe standardy WT 2021 pozwalają na obniżenie rachunków do minimum, a także ograniczenie szkodliwej, niskiej emisji.
Wymogi określone w warunkach technicznych 2021 z dużym naciskiem stawiają na ekologiczne i odnawialne źródła ciepła. W naturalny sposób premiowane są również instalacje niskotemperaturowe. Oczywistym efektem jest też wzrost świadomości inwestorów w zakresie zintegrowanego podejście do projektowania.
Ważnym kierunkiem rozwoju będzie także zwiększanie nakładów na izolację budynków. Poprawianie parametrów izolacyjności przegród i stolarki zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło, a to ma znaczenie w ogólnym bilansie energetycznym. Projekty domów spełniających normę WT 2021 należy zaklasyfikować jako budynki energooszczędne (zgodnie z obecnie obowiązującymi normami).
WARTO WIEDZIEĆ! zmiany dotyczące współczynnik przenikania ciepła U w ciągu ostatnich lat
Dla ścian zewnętrznych:
– od 2014 roku: współczynnik U spadł z wartości 0,3 W/m2K do 0,25 W/m2K (izolacja zwiększyła swoją grubość o ok. 2 cm.)
– od 2017 roku: II etap zmian i obniżenie współczynnika U do 0,23 W/m2K.
– od 2021 roku współczynnik U nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m2K.
Dla stolarki okiennej:
– zwykłe okna i drzwi balkonowe: z 1,1 W/m2K na 0,9 W/m2K
– okna połaciowe: z 1,3 W/m2K na 1,1 W/m2K